Czym jest miód i jakie są rodzaje miodu

Miód jest najbardziej powszechnym i najpopularniejszym produktem pszczelim.  Wytwarzany jest przez pszczoły miodne z rodziny Apis mellifera z nektaru kwiatów niektórych roślin (tzw. roślin miododajnych) lub spadzi (zbieranych przez pszczoły wydzielin mszyc i miodówek).

Miód składa się głównie z węglowodanów (przeważnie z cukrów prostych glukozy, fruktozym maltozy), które stanowią około 80%  zawartości miodu. Ponadto w składzie miodu znajdziemy liczne kwasy organiczne (m. in. kwas glukonowy, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy), około 50 różnych olejków eterycznych, barwniki (przede wszystkim β-karoten i ksantofil), enzymy (takie jak inwertaza, α-amylaza i β-amylaza), liczne mikroelementy występujące w ilościach śladowych (m. in. potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, mangan, kobalt i inne), witaminy (A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, kwas pantotenowy, biotyna) oraz acetylocholina, która jest ważnym neuroprzekaźnikiem. Miody zawierają wiele substancji bardzo ważnych dla organizmu człowieka. Z tego względu niektórzy zaliczają miód do tzw. super żywności (superfoods). Z pewnością miody należą do tych produktów spożywczych, które mają niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie człowieka.

Miód
Miód, fot. moho01, Pixabay.com, CC0

Rodzaje miodów

Miody dzielimy na miody nektarowe (kwiatowe) – surowcem do ich powstania jest zbierany przez pszczoły nektar kwiatów roślin miododajnych), spadziowe – wytwarzane przez pszczoły ze spadzi zbieranej z niektórych roślin, oraz miody  nektarowo – spadziowe.

Miody odmianowe

Najbardziej popularnymi w Polsce odmianami miodów są:

 • miód rzepakowy
 • lipowy
 • akacjowy
 •  gryczany
 •  spadziowy – spadziowy iglasty i spadziowy liściasty
 • wrzosowy
 • nawłociowy
 • mniszkowy
 • malinowy
 • oraz wielokwiatowy.

Miód odmianowy to miód, w którego składzie można wyodrębnić znaczącą przewagę jednego surowca (np. nektaru jednej rośliny lub spadzi). Przykładowo, jeśli w danym miodzie występuje znaczna przewaga nektaru pochodzącego z kwiatów lipy – wówczas taki miód będzie miodem lipowym.

Gdzie kupić dobry miód?

Miody chociaż są produktami bardzo wartościowymi, to jednak należą do produktów bardzo wrażliwych na temperaturę przechowywania. Miód zaczyna tracić swoje biologiczne, prozdrowotne właściwości już w temperaturze powyżej 42 stopni Celsjusza). Kupując miody warto zminimalizować ryzyko, że zakupiony miód może okazać się miodem bezwartościowym. Warto więc kupować je wyłącznie w sprawdzonych i zaufanych miejscach, na przykład od zaprzyjaźnionych pszczelarzy lub w specjalistycznych sklepach pszczelarskich.

Jedna odpowiedź do “Czym jest miód i jakie są rodzaje miodu”

 1. Miód to bez wątpienia jeden z cudów natury. Ale przy okazji warto też wspomnieć o innych produktach pszczelich, mniej popularnych a jeszcze bardziej wartościowych, należą do nich pyłek pszczeli, pierzga, mleczko pszczele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *